Teknik Şartname

BETONARME

Betonarme karkas yapılmıştır.Projeler: TSE ve deprem, ısı ve yangın yönetmeliklerine uygun projelendirme yapılmıştır.Taşıyıcı sistem: Beton kalitesi BS 35, çelik donatı BÇ IIIa vasfında uygulanmıştır.

DUVARLAR

Dıştan 30 cm taş duvar, içten 20 cm tuğla duvar Taş duvar olmayan cepheler 20 cm tuğla duvar Bütün iç bölme duvarlar 15 cm tuğla duvar

DIŞ KAPLAMA TAŞ DUVARLAR VE İSTİNAT DUVARLARI

Doğal Taş Kaplamalar

Doğal taş zemin ve duvar kaplama malzemeleri temiz yüzeyli olacaktır. Hiçbir malzemede delik, ek yeri, çatlak, yarık, kil kalıntısı, oyuk, leke, benek ve malzemenin sağlamlığını, dayanıklılığını ve görünümünü etkileyecek herhangi başka bir kusur olmayacaktır.

İmalatta kullanılan malzemeler onaylanmış numune ile aynı karakter ve görüntüde, aynı renge ve İŞ SAHİBİ/MÜŞAVİR tarafından istenen diğer özelliklere sahip olacaktır. Doğal taş plakalar, atölyede projelerde belirtilen boyutlarına, detayına uygun kesilmiş ve görünen tüm yüzeyleri cilalanmış olacaktır.

Doğal taş kaplama malzemeleri, malzeme listelerinde ve projelerde belirtilen ölçülerde imal edilecek, doğal taş cinsi ve bitmiş yüzey özellikleri Proje Müellifi tarafından belirlenecektir.

Yığma Tipi Doğal Taş Duvar İmalatı

Bodrum yöresinde çıkan bej tonlarında gümüşlük taşı doğal taşlar ilgili uygulamada kullanılmak üzere, homojen bej tonlarında taşlar tercih edilecek olup, koyu renkli taşlar elenecektir.

Taşın yapıştırma harcı küfeki tozu, tüf, kireç ve beyaz çimento karışımından aşağıdaki görsele uygun renkte ve homojenlikte hazırlanacaktır.Harcın kaplama yüzey bitişi için; doğal taş harçtan bir kaç mm dışarı diş yapacak şekilde sonlandırılacaktır.

Taşların harmonisi, biraraya gelişi, oranları ,doğal görüntüsü, taş dokusu, yataylık ve derzlerde şaşırtma, duvar dokusu üzerinde irili ufaklı taşların dengesi için aşağıdaki görsel referans alınacaktır. Tüm ilgili uygulamalarda benzer imalatı devam ettirmeye özen gösterilecektir.

PROJE MÜELLİFİ tarafından beğenilmeyen ve genel cephe dokusuna uymayan imalatlar sökülecek ve yeniden imal edilecektir.

YÜKLENİCİ imalatın kalitesini takip etmekle ve gerekli görülen düzeltmeleri yapmakla yükümlüdür.

CEPHE KAPLAMA VE İSTİNAT

DENİZLİK BİRLEŞİMLERİNDE HATIL DETAYI

OPSİYONEL

LENTO KESİT GÖRÜNÜŞÜ

LENTO KESİT GÖRÜNÜŞÜ

Ön Hazırlıklar: Kaplama yapılacak alanın gönye vb. kontrolleri yapılacak ve toleranslar dışında kalan çaplık, gönye kaçıklığı vb. durumlar tespit edilir ise, düzeltme yöntemi ile beraber İŞ SAHİBİ/MÜŞAVİR’e bildirilecek ve İŞ SAHİBİ/MÜŞAVİR’in talimatları doğrultusunda hareket edilecektir.

Yüzeyin Hazırlanması: Uygulama yapılacak olan yüzeylere, gerekli hazırlık şartları oluştuktan sonra, aderansı artırmak amacıyla serpme sıva veya sıva altı astar işlemi yapılacaktır. Beton yüzeylere sıva yapılması durumunda, aderans artıcı astar kullanılacaktır.

Sıva Yapılması: Hazırlanan sıva harcı, uygulama yüzeyine şakülünde ve mastarında, en çok 2m ara ile alüminyum ano çıtaları yerleştirilerek uygulamaya başlanacaktır. Anoların arası kasa vb.

elemanlara uygun olacak şekilde duvar yüzeyi, mastar, şakül ve gönyesinde, projede belirtilen kalınlıklarda sıva harcı ile doldurulacaktır. Uygulama kalınlığı, tek katta 1cm ile 2,5cm arasında olacaktır. Kalınlık 2,5cm’den fazla ise, ikinci kat, ilk kat prizini aldıktan sonra yine en fazla 2,5cm kalınlığında uygulanacaktır. Sıva yeterince sertleştiğinde sıva yüzeyi nemli bir sünger ile trifillenerek bitirilecektir.

Projesinde belirtilen tüm cephelerinde ve diğer villaların geriye çekilmiş duvar yüzeylerinde (bknz aşağıdaki şema) tekstürlü sıva uygulaması yapılacaktır. Betonarme ve gazbeton duvar üzeri yukarıda belirtilen sıva uygulama detayları geçerli olmak üzere, süngerli düz bir sıva bitişi yerine uygun ekipmanlarla yüzeye pürüzlü, dokulu bir görünüm (bknz aşağıdaki görsel) verilecektir. Dokunun şekli , doku derinliği ve görünümü ile ilgili Şantiyede yapılacak örnek uygulamalar üzerinden Proje Müellifi onayı alınacaktır. Onay alındıktan sonra imalat yapılacaktır.

TEKSTÜRLÜ SIVA BİTİŞİ ÖRNEK GÖRSELİ

İMİTASYON SIVA ÖRNEK GÖRSELİ

Betonarme kolon, perde, tavan, kiriş ile gazbeton ve beton blok duvar birleşimlerinde, mastik VE KÖPÜK imalatına zemin oluşturacak şekilde, 20mm genişliğinde, fuga yapılacaktır.

Sıvanmış olan yüzey mastarında ve şakülünde olmalıdır. 3m’lik mesafe içinde 3mm’ den fazla mastar, şakül hataları olmamalıdır.

 

 

Perde ve temel yalıtımlarında membran
Çatıda su izolasyonu için likit membran, ısı izolasyonu için XPS levha Islak hacimlerde çimento esaslı sürme yalıtım malzemesi
Taş duvar ile tuğla duvar arasına su ve ısı yalıtımı Bitişik 30 cm duvarların arasına ses yalıtımı

ISITMA – SOĞUTMA TESİSATI

VRV “Mitsubishi” marka klima sistemi (ısıtma-soğutma). Isıtma için kombi cihazı

Her villaya, salon ve yatak odalarına yeni nesil, enerji tüketimi düşük multisplit A+ ENERJİ TASARRUFLU klima sistemi, dış ünite ile iç üniteler arası bakır boru bağlantısı

SICAK – SOĞUK SU TESİSATI

Isıtma sistemi ve sıcak su temini ithal kombi WC, banyo, duş ve mutfaklara sıcak su tesisatı Şehir şebekesinden içme ve kullanma suyu Ek olarak merkezi su deposu
Villa girişlerinde su sayacı

PİS SU TESİSAT

Çatıda açık havaya kadar çıkan pis su kolonları ve havalık hatları

YAĞMUR SUYU TESİSATI

Yağmur sularının PVC pis su borularıyla toplanıp, bağımsız yağmur suyu rögarlarıyla aktarılması

Balkonda sifonlu tip yer süzgeçleri Teras çatıda teras çatı süzgeçleri

İÇ MEKAN

Hol, koridor ve ıslak hacim yer döşemeleri doğal taş veya seramik Salon ve yatak odası yer döşemeleri fırçalı PAPEL lamine parke Salon, oda, hol, koridor ve kısmen banyo duvar ve tavanlarında boya

Banyo, WC ve mutfak duvarlarında kısmen dekoratif taş/seramik kaplama Islak hacim ve koridorda asma tavan uygulaması
Dış kapılar çelik karkas üzeri MDF panel ve fırçalı boya İç kapılar ağaç karkas üzeri MDF panel ve fırçalı boya

Mutfak, banyo, WC dolapları MDF lam gövde üzeri fırçalı boya
Mutfak ve banyo tezgahları mat quartz veya eskitme mermer VEYA MUADİLİ Ankastre ürünler Siemens veya Bosch VEYA MUADİLİ
Vitrifiye, armatür ve aksesuarlar Vitra/Artema/ECA VEYA MUADİLİ

DIŞ MEKAN

Yerler: Balkon ve teraslar: “İroko” doğal malzemeYürüme. yolları ve merdivenler: Crema extra bej mermer.
Duvarlar: Teras: Teras duvarlarında Diyarbakır yakma mermer, tavanlarında

ORTAK DIŞ MEKANLAR

Projeye uygun peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma ile otomatik sulama vedrenaj alt yapısı yapılacaktır. Ortak alan aydınlatması. (Bahçe ve yaya
yolları) Yangın hidrantı. Kanalizasyon, içme suyu ve drenaj sistemleri.

Cephede taş kaplama

Taş kaplama olmayan cepheler kısmen sıva + boya. Pencerelerde beton söve
Havuz içi kaplaması granül çakıl (pebble) Balkonlarda demir ferforje korkuluk
Tüm doğramalar ve ışıklıklarda alüminyum çift camlı doğrama
Tüm cephe ve dış mekan ahşap işlerinde, ladin veya çam malzeme ve ahşap boyası kullanımı Tüm teras yer döşemeleri ve merdivenler doğal taş veya seramik

Elektrik tesisatı proje, şartname ve standartlara uygun. 1/1 merkezi jeneratör.

Her eve 2 adet telefon hattı. Prizler ve anahtarlar “Bticino”.

Her dairenin ana kullanım mekanlarında coaxial kablolu yayın ve TV duyları. Çanak anten uydu sistemi, Digiturk ve D-Smart’a uygun TV sistemi. “Bticino” VEYA MUADİLİ görüntülü iletişim sistemi.

DIŞ MEKAN AYDINLATMA

GENEL VE ÇEVRE

Sitenin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede jeneratör ünitesi 24 saat kayıt kapasiteli güvenlik kameraları
saat ayarlı bahçe ve yol aydınlatmaları
Site girişindeki güvenlik ile villalar arasında sesli intercom sistemi altyapılı iletişim

VİLLALAR

Villalarda kaçak akım rölesi
Elektrik projesine uygun topraklama tesisatı
Her odaya telefon ve veri hattı, fiber optik bağlantısına uygun tesisat, villa içi network yapılandırması Salon ve odalarda merkezi dijital uydu yayını ve kablolu TV sistemi

ORTAK ALANLAR VE TEKNİK ALTYAPI

Tüm yollarda beton küp taş uygulaması
Bahçe duvarları taş veya perde duvar
Taş olmayan duvarlarda boya
Yağmur suyu ve pis su hatlarının ana rögara bağlanması.

Tüm alanın projelendirilmesi ve uygulaması

Bölge bitkileri ağırlıklı yeşil alanlar
Her villaya uygun peyzajla özel bahçe ayrılması

Garanti

Tamamlanmış imalatlar, her tür imalat hatasına karşın, YÜKLENİCİ garantisi altında olacaktır. Garanti süresi Yüklenici Genel Sözleşmesinde belirtilecektir. Garanti süresi dahilinde, malzeme ve/veya uygulama hatasından doğabilecek kusurların tamiratı veya tamiratın mümkün olmadığı durumlarda imalatın yenilenmesi, YÜKLENİCİ tarafından bedelsiz olarak yapılacaktır.

Temizlik

Uygulama tamamlandıktan sonra, yüzeylerdeki kir ve lekeler temizlenecektir. Temizleme işinde, imalatçı firma tarafından aksi belirtilmediği takdirde, tuz ruhu veya benzeri asit veya alkali malzemeler kullanılmayacaktır.

İşin tamamlanmasını takiben, imalatın yapıldığı ve varsa hazırlık amacıyla YÜKLENİCİ tarafından geçici olarak kullanılan tüm mahaller, YÜKLENİCİ tarafından temizlenerek artık malzemeler sahadan uzaklaştırılacaktır.

Koruma

İmalatın İŞ SAHİBİ’ne tesliminden önce korunmasından YÜKLENİCİ sorumludur. Alınan tedbirler ve kullanılan tüm koruyucu malzemeler İŞ SAHİBİ/MÜŞAVİR’in onayı ile kaldırılacaktır.